Mont-Bud Warszawa

Firma remontowo-budowlana

Czym wypełnić szczeliny między płytkami?

Większość mas spoinujących (fug) jest odporna na działanie wilgoci, więc do łazienek nie będą potrzebne żadne masy specjalistyczne.  Wyjątkiem są podłogi z ogrzewaniem. Tu konieczne będzie użycie masy wysokoelastycznej zdolnej przetrwać naprężenia powstające pod wpływem zmian temperatury okładziny spowodowanych działaniem ogrzewania podłogowego.
Jak zrobić sufit podwieszany?
Typowy sufit podwieszany składa się z metalowego rusztu i okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Konstrukcję i układ płyt dopasowuje się do kształtu i wymiarów pomieszczenia oraz do funkcji, jaką ma pełnić sufit. Ten z wbudowanym oświetleniem, jako dekoracja, nie musi spełniać specjalnych warunków podwyższonej nośności albo sztywności, ale trzeba zwrócić uwagę na wysokość podwieszenia, czyli długość wieszaków utrzymujących ruszt. Pod stropem muszą się bowiem zmieścić przewody elektryczne, a tam, gdzie mają być osadzone lampy, musi starczyć miejsca na swobodne manewrowanie podczas podłączania osprzętu. Zbyt mała odległość sufitu podwieszonego od stropu sprawia, że górna powierzchnia obudowy mocniej się nagrzewa, zwłaszcza w przypadku opraw chowanych w suńcie. Zanim wytnie się otwory pod oświetlenie, należy je dokładnie rozplanować. W miarę możliwości otwory nie powinny wypadać na krawędzi płyty, bo wtedy spoiny przy nich mogą pękać. Jeśli są duże, krawędzie płyt wokół nich powinno się wzmocnić, przykręcając je do dodatkowych profili rusztu. Inaczej będą się mocniej uginać, co może doprowadzić do pękania i rozszczelniania się miejsc łączenia oprawy z sufitem. Otwór musi mieć nieco większe wymiary od umieszczanej w nim obudowy, bowiem ta nagrzewa się i rozszerza podczas świecenia, wskutek czego w jej otoczeniu powstają naprężenia. Brak szczeliny dylatacyjnej mógłby doprowadzić do pękania sufitu. Po osadzeniu lamp szczeliny osłania się nakładką dostarczaną z nimi w komplecie albo uszczelnia silikonem lub akrylem, Lampy montuje się po zakończeniu wszystkich prac związanych z wykańczaniem sufitu (szpachlowaniu styków i miejsc wkrętów, malowaniu), żeby ich nie pobrudzić. Sufit podwieszany daje ogromne możliwości aranżacyjne wnętrza. Warto to wykorzystać, nie ograniczając się do prostej powierzchni, ale robiąc w nim załamania, schodki czy łuki.

One Response so far.

  1. majster_35 pisze:

    Oczywiście że przerwy pomiędzy płytkami wypełnia się fugami. Są teraz na rynku najróżniejsze kolory, występują także fugi z dodatkiem brokatu.


Wyszukiwarka

Witamy w serwisie MONT-BUD

Współpraca

Poradnik Remontowy