Mont-Bud Warszawa

Firma remontowo-budowlana

Jak podrównać i przygotować stare podłoże?

W łazienkach kwalifikujących się do remontu ściany i podłogi są niekiedy wysoce krzywe. Przed przystąpieniem do dalszego etapu prac trzeba je doprowadzić do takiego stanu, w którym parkiet będzie w miarę możliwości pozioma, ściany będą pionowe, nie będzie na nich żadnych nierówności, a kąty pomiędzy płaszczyznami będą proste.

Na początku należy z nich usunąć starą okładzinę z płytek lub inne materiały wykończeniowe (tapety, boazerie, farbę olejną itp.). Przed wyrównywaniem  konieczne jest ustalenie za pomocą pionu i poziomnicy linii wyznaczających pion i piętro skorygowanej płaszczyzny ściany. Sznurem traserskim lub ołówkiem wytycza się linie, do jakich będzie się wyrównywać płaszczyznę. Metody wyrównania są dwie – naniesienie zaprawy podkładowej (albo tynku cementowego) lub ułożenie suchego tynku. Zaprawę, po zmieszaniu z wodą, nakłada się na zagruntowane dzień wcześniej podłoże. Podłużną stalową łatą zbiera się nadmiar masy i wyrównuje powierzchnię. Jeśli zależy nam na czasie, możemy się zdecydować na tak zwany bezdeszczowy tynk z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych typu H2, płyt cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. Można je przyklejać do ścian adekwatnie dobranymi zaprawami albo – gdy nierówności są wysoce duże – przykręcać do stalowego rusztu wcześniej przymocowanego do istniejącej murowanej ściany. Zwykle na drugi dzień powierzchnię możemy wykańczać płytkami lub farbą. Zaprawa lub tynk muszą stygnąć kilka dni.

Pozbawione starej posadzki, oczyszczone i zagruntowane najłatwiej podrównać cementową masą samopoziomującą. Po rozrobieniu wodą posiada ona półpłynną konsystencję, więc nałożona na podłoże rozpływa się po nim, niwelując wszelkie nierówności, a po zastygnięciu tworzy idealnie poziomą, gładką powierzchnię. W ten metoda możemy aczkolwiek podrównać wyłącznie nieduże krzywizny – do 0,5-1 cm. Z większymi, od 2 do 5 cm, poradzi sobie tradycyjna zaprawa podkładowa, którą układa się podobnie jeśli zaprawę do wyrównywania ścian. W sprzedaży są również podkładowe masy renowacyjne, którymi możemy podrównać podłogę bez usuwania starej posadzki z płytek. Pod płytki układane na podłodze z systemem grzewczym powinno się wykonać podkład ze specjalnej masy o wysokiej elastyczności.


Wyszukiwarka

Witamy w serwisie MONT-BUD

Współpraca

Poradnik Remontowy

Reklama