Mont-Bud Warszawa

Firma remontowo-budowlana

Jak sobie poradzić z problemami wykonawczymi?

Jakie decyzje trzeba podjąć oprócz wyboru urządzeń? Czy zaplanowane rozwiązania spełniają wymagania przepisów? Jak się przygotować do prac?

Jaka powinna być kolejność prac?
Zaczyna się oczywiście od demontażu starej instalacji lub jej elementów, które mają być wymienione. Zwykle zajmuje się tym ta sama ekipa, która następnie montuje nowe urządzenia.
Jeśli modernizacja instalacji zbiega się z generalnym remontem domu, roboty instalacyjne trzeba skoordynować z pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Po usunięciu wszystkiego, co nie jest już potrzebne, powinno się rozprowadzić rurociągi i ułożyć przewody elektryczne, czyli zamontować elementy, które mają zostać ukryte pod tynkiem lub w obudowach (na przykład z płyt gipsowo–kartonowych).
W trakcie prac murarskich trzeba też myśleć o otworach w ścianach i stropach niezbędnych do poprowadzenia rur, o kanałach wentylacyjnych i spalinowych. Jeżeli ich nowy przebieg różni się od dotychczasowego, raczej nie obejdzie się bez projektu i rysunków dla wykonawców.

Urządzenia takie jak kotły, grzejniki i elementy instalacji poprowadzone po wierzchu ścian (na przykład w kotłowni) montuje się dopiero wtedy, gdy są już gotowe posadzki i pomalowane ściany.

Czy trzeba usuwać stare rury?
Jeżeli jest możliwość poprowadzenia nowych rur inną drogą, to oczywiście nie ma potrzeby demontowania tych, które są już niepotrzebne, zwłaszcza gdy są ukryte pod tynkiem lub w bruzdach. Można w ten sposób skrócić czas prac i ograniczyć ich koszt. Należy tylko przemyśleć, czy pozostawione rury w przyszłości nie będą w niczym przeszkadzały.


Wyszukiwarka

Witamy w serwisie MONT-BUD

Współpraca

Poradnik Remontowy

Reklama