Mont-Bud Warszawa

Firma remontowo-budowlana

Jak zrobić izolację przeciwwilgociową?

Przed położeniem okładziny miejsca najbardziej narażone na kontakt z wodą (wokół wanien, brodzików, umywalek i styk ścian z podłogą) warto pomalować płynną folią uszczelniającą (masą z żywic syntetycznych). Aplikuje się ją wałkiem lub pędzlem na czystą i suchą powierzchnię (zwykle dwie warstwy, jedną prostopadle do drugiej).
Jak przykleić mozaikę, a jeśli duże płytki? Rozmiar płytek decyduje o rodzaju zaprawy klejowej i spoinującej i o sposobie prowadzenia prac. Płytki duże, o boku powyżej 50 cm, układa się najtrudniej, bo trzeba zadbać o to, żeby klej szczelnie wypełnił całą terytorium pod nimi. Na ściany wybiera się mieszanki gęste, plastyczne, jakie nie spływają z pionowych powierzchni. Aby zapewnić możliwie największą przyczepność, klej nanosi się i na podłoże, i na spodnią stronę mocowanej płytki. Łączna grubość warstwy nie powinna istnieć mniejsza aniżeli 5 mm. Przy ciężkich okładzinach klej powinien posiadać tak zwane wysokie wiązanie początkowe sprawiające, iż płytki od razu po przyłożeniu trzymają się i nie opadają pod wpływem własnego ciężaru. Na powierzchnie poziome zamiast gęstych zapraw możemy wybrać te o konsystencji półpłynnej, jakie rozlewają się po podłożu i już przy niewielkim przesunięciu płytki szczelnie wypełniają terytorium pod nią, eliminując ryzyko powstania pustek powietrznych. Mozaiki można przyklejać dowolnym klejem. Utworzona w ten metoda szczelna skóra posiada grubość mniej więcej 2 mm i najpóźniej po 48 godzinach bywa gotowa do przyklejania płytek. Uzupełnieniem płynnej folii są uszczelniające taśmy, jakie wkleja się w narożniki ścian i podłóg (między pierwszą i drugą warstwę folii). Wodoodporne podłoże da się uzyskać jednocześcnie z cementowej lub cementowo-polimerowej zaprawy o podwyższonych właściwościach hydroizolacyjnych.
Trzeba wyłącznie zwrócić uwagę, czy nadaje się on do konkretnego podłoża – na przykład przeznaczony do powierzchni ogrzewanych powinien posiadać wyższą elastyczność. Płytki mozaiki są wysoce małe, więc ryzyko wystąpienia pod nimi pustek powietrznych bywa niewielkie. Wystarczy delikatnie je docisnąć i wy-poziomować. Płytki mozaikowe (około 2,5 cm) są połączone w większe arkusze o boku mniej więcej 30 cm, więc prace dość prędko się posuwają. Różnice pomiędzy płytkami dużymi i najmniejszymi dotyczą również fugowania. Spoiny pełnią w okładzinie funkcję niwelatora naprężeń. Muszą istnieć adekwatnie szerokie. Przyjmuje się, iż im większe są elementy, takim silniej pracują i takim szersza powinna istnieć fuga. Do płytek mozaiki wystarczą spoiny o szerokości 2 mm, a do płytek o boku 50 cm i większych musi to istnieć już 7–15 mm. Ważne, żeby kupić właściwy gatunek zaprawy do fugowania – inne mieszanki są przeznaczone do spoin wąskich, inne do szerokich i nie wolno ich wykonać zamiennie.


Wyszukiwarka

Witamy w serwisie MONT-BUD

Współpraca

Poradnik Remontowy

Reklama