Mont-Bud Warszawa

Firma remontowo-budowlana

Dlaczego warto stosować pustaki szklane?

Zalety pustaków szklanych mają źródło w ich budowie. W unowocześnionej formie nie są, jak przed laty, szklanym odlewem, lecz dwiema sklejonymi kształtkami z pustką powietrzną wewnątrz.

Ponieważ wykonane są ze szkła, pustaki przezroczyste przepuszczają 75 do 80% światła padającego prostopadle. Taki współczynnik odpowiada normalnej szybie zespolonej. W przypadku pustaków kolorowych przepuszczalność spada do 50-70% i jest uzależniona od barwy i stopnia nasycenia koloru.

Ważną cechą pustaków szklanych, wynikającą zarówno z ich izolacyjności, jak i z budowy, jest ograniczenie dopływu ciepła do wnętrza. Mają białkowane (białą, nieprzezroczystą powłoką malarską) boki montażowe i wraz z fugami zatrzymują część promieniowania cieplnego słońca.

Pochłanianie i odbijanie energii jest największe latem, kiedy kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię z pustaków szklanych jest większy i zanim dotrą do wnętrza, kilkakrotnie odbijają się od białkowanych boków pustaka.

Natomiast w zimie, kiedy kąt padania promieni słonecznych jest mniejszy, mniejsza część energii zostaje pochłonięta przez pustaki, a pozostała dociera do wnętrza domu, przyczyniając się do jego częściowego ogrzania, a tym samym nieznacznej oszczędności energii.

Kolejnym powodem, dla którego można rozpatrywać zastosowanie pustaków szklanych, jest ich dźwiękochłonność (wskaźnik izolacyjności akustycznej R wynosi 40-45 dB). Jest ona niższa niż tradycyjnej ściany, ale wyższa niż okna tej samej wielkości. Stosowanie ich tam, gdzie występuje wysoki poziom hałasu, a przy tym konieczność doświetlenia, jest jak najbardziej uzasadnione. Do zalet ułatwiających nam podjęcie decyzji o budowie ścian z pustaków szklanych należy też duże bezpieczeństwo konstrukcji.

Przegroda taka jest odporna na wstrząsy sejsmiczne, duże napięcia spowodowane wiatrem, a także na wysiłki włamywaczy. Przyczynia się do tego stalowe zbrojenie wykonane w czasie budowania ściany. Charakteryzuje się także wysoką odpornością ogniową. Ściana zachowuje nienaruszoną konstrukcję nawet po 60 min pożaru. Warto też podkreślić różnorodność deseni i kolorów pozwalającą na zróżnicowanie przenikającego do wnętrza światła (szczególnie ważne przy projektowaniu wystroju pomieszczeń).


Wyszukiwarka

Witamy w serwisie MONT-BUD

Współpraca

Poradnik Remontowy

Reklama